Sportovní příležitosti

Horolezectví

Adršpašsko-teplické skály patří k nejznámějším lezeckým oblastem v České republice a jsou pojmem i v zahraničí. Skalní pískovcové stěny dosahují výšky až 70 metrů a rozkládají se na ploše 20 km čtverečních. Zdejší úchvatné scenérie jsou pověstné a pro horolezce představují pravý ráj. Vzhledem k tomu, že celá oblast Adršpašsko-teplických skal byla roku 1933 vyhlášena NPR a roku 1991 se stala součástí CHKO Broumovsko, je zde nutné dodržovat všechna pravidla ochrany přírody. Je samozřejmostí, že platí všechna pravidla platná pro lezení na pískovci. Vřele doporučujeme sledovat vývěsku ČHS u vstupu do skal, bývají zde informace o zpřístupněných oblastech, které vám pomohou vyhnout se případným problémům.

Z dějin horolezectví

Prvním sportovním výstupem byla v Adršpašských skalách zdolána štíhlá věž nedaleko Adršpašského hradu, která později dostala jméno Král. Prvovýstup na ni uskutečnil v roce 1923 Willy Adam spolu se svými přáteli. Ve dvacátých letech bylo zdoláno ještě několik dalších dominantních věží, například Milenci, Starosta, Starostová, Štěpánská koruna a Saská hlava v Adršpachu nebo Skalní koruna, Lední medvěd a Kanec v Teplických skalách. Jednalo se o prvovýstupy německých horolezců. Prvním českým výstupem bylo zdolání Džbánu v Adršpašských skalách v roce 1935 Josefem Janebou, Miroslavem Jedličkou, průkopníkem lezení Rudolfem Otto Baušem a panem Jedličkou. Do začátku druhé světové války bylo ve všech zdejších oblastech zdoláno jen asi 40 vrcholů. Teprve po válce začala zlatá doba horolezectví. V současné době je ve všech zdejších skalních oblastech vylezeno okolo čtyř tisíců věží a masivů.

Horolezec Skalolezení

Jezdectví

Ve východních Čechy právě zažívají boom, tzv. hippo stezek. Značené jezdecké stezky (bílý čtverec s modrým, červeným nebo žlutým kruhem uprostřed) se ve východních Čechách táhnou v délce přes 300 km. Na koni si můžete zajezdit i přímo v Hucul ranči v Dolním Adršpachu, nebo pokud jste milovníci westernu, tak si určitě nenechte ujít westernové vyjížďky v Malém Poříčí – 5 km od Náchoda.

Východočeským regionem prochází tzv. páteřní jezdecká stezka, která začíná ve Vídni, prochází Jižními Čechami a vede až sem na východ. Do budoucna se připravuje napojení přes Krkonoše napříč Polskem až k Baltickému moři. V celém zdejším kraji jsou k dispozici stále nově vznikající úvaziště, stanice, ve kterých lze přespat i s koněm. Koně na putování si lze samozřejmě rovněž pronajmout. V sedle můžete strávit část dovolené a poznat kouzelnou krajinu přímo z hřbetu těchto překrásných zvířat.

Hacul Ranch Dolní Adršpach

Kontakt: Hacul Ranch
Karel Krecbach
Hucul Ranch Adršpach
mobil: +420 737 905 941
e-mail: huculranch@volny.cz

Koně

Cyklistika

Cyklistika

Východní Čechy jsou díky neustále rozšiřované síti stezek ideálním regionem pro cykloturistiku. Vybrat si můžete z bohaté nabídky tras od náročných horských terénů až po relaxační cesty rovinatými částmi.

Okruh Stěny – Police nad Metují - Suchý Důl - Hlavňov - sedlo Pasa pod Honským Špičákem – Amerika pod Broumovskými stěnami - Křinice – Martínkovice (cesta po úpatí Broumovských stěn s výhledy do Broumovské kotliny) - Božanov: turistický hraniční přechod do Polska - Radków - Karlów - Machowska Droga – turistický hraniční přechod - Machovská Lhota – Machov – Bělý - Police nad Metují.
Trasa měří 56 km, červené značení, obtížnost nízká.

Trochu fyzicky náročnější stoupání je jen v úseku Radkow – Karlow. Občas je nutno kratší úseky přejít pěšky, většinou se ale jede po klidných vedlejších silnicích a lesních cestách. Trasa se dá zvládnout i na silničním kole, část cesty vede přes Polsko.

Cyklotrasa1 Mapové podklady (c) 2007, DPA s.r.o.

Okruh Vyhlídková cesta - Z Police nad Metují do Martínkovic na rozcestí je trasa totožná se Stěnami (červené značení) - cesta pod Korunou - rozcestí pod Božanovským Špičákem - Pánův kříž - Slavný – Suchý Důl - Police nad Metují.
Trasa měří 27 km. Modré značení, středně náročná trasa.

Fyzicky náročnější je stoupání v úseku Martínkovice - Pánův kříž. Vyhlídková cesta je okruhem směřujícím kolem národní přírodní rezervace Broumovské stěny. Částečně sdílí trasu a značení s cyklostezkou Stěny. Vede horským terénem přes území rezervace a to jak po lesních tak asfaltových a kamenitých cestách.

Okruh Stolové hory - Dolní Adršpach – Zdoňov – turistický hraniční přechod – Mieroszowskie Sciany - Mieroszów - mezinárodní hraniční přechod Starostín - Meziměstí – Hynčice - Olivětín - Broumov - Velká Ves - Otovice: mezinárodní hraniční přechod - Tlumaczów - Gajów – Radków - Ratno Dolne - Wambierzyce (poutní bazilika) - Duszniki Zdrój: hraniční přechod (malý pohraniční styk - pouze na občanský průkaz) - Malá Čermná (náhradou za tento přechod může být nedaleký mezinárodní hraniční přechod Duszniki Zd. - Náchod) - Velké Poříčí - Hronov - Rokytník - Turov - Bystré – Stárkov – Dolní Vernéřovice - Jívka - Janovice - Hodkovice - Horní Adršpach - Dolní Adršpach.
Trasa měří 128 km z toho 64 km vede Polskem, náročnost nízká.

Celá trasa vede zvlněnou krajinou po asfaltových komunikacích. Nejdelší cyklotrasa v Broumovském výběžku je vyznačena silničními značkami výhradně po silnicích s menší frekvencí automobilové dopravy a spojuje lázeňská města v Polsku s Adršpašskými a Teplickými skalami. Na polské straně je často značení zničené a orientovat se lze jen podle cykloturistických map.

Cyklotrasy Mapové podklady (c) 2007, DPA s.r.o.

Pěší turistika

Region nabízí spojení pěší turistiky s prohlídkou památek i přírody. Broumovsko je protkáno hustou sítí turistických stezek pro výlety různé náročnosti. Dobře značené turistické trasy nabízejí krátké nenáročné výlety v Broumovské kotlině pro rodiny s dětmi či seniory. Nabízí se i celodenní přechody hřebenů Broumovských stěn s pozoruhodnými pískovcovými útvary nebo Javořích hor s klidnými listnatými lesy. Každý pěší výlet vás jistě nadchne nádhernými výhledy do krajiny.

Turistické stezky Mapové podklady (c) 2007, DPA s.r.o.

Koupání

Koupaliště v Meziměstí patří k těm největším na Náchodsku a v Broumovském výběžku vůbec. Návštěvníkům nabízí čtyři bazény s velmi čistou vodou, tenisový a volejbalový kurt, stolní tenis, stánky s občerstvením a půjčovnu slunečníků. V letní sezóně jsou na parketu pořádány diskotéky, zábavy či různé společenské akce. Koupaliště se nachází při výjezdu z města směrem na Vižňov po pravé straně.

V roce 2009 projde koupaliště rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací technologie, takže bude mimo provoz!

Kontakt:

Tel.: +420 491 582 374

Koupaliště v Teplicích nad Metují nabízí kromě občerstvení možnost sportovního vyžití např. kuželky, plážový volejbal a badminton.

Otevírací doba je za příznivého počasí denně od červena do září do 10:00 do 18:00.

Vstupné:

Dospělí20,- Kč
Děti15,- Kč
Děti do 10 let10,- Kč

Kontakt:

tel.: +420 491 581 202

Koupaliště v Polici nad Metují, příjemné prostředí s možností sportovního řádění skutečně potěší.

Otevírací doba: od 9:00 do 19:00

Vyhlídkové lety

Letadlo

Aero klub Broumov

Každou sobotu a neděli od dubna do října (v případě příznivého počasí) se můžete zúčastnit vyhlídkového letu nad Broumovskem. Nabízeny jsou standardní okruhy Broumovsko a Skalní města nebo si zvolit vyhlídkovou trasu dle vlastního výběru. Cena letu je 37 Kč za 1 minutu letu. Minimální doba letu je 15 minut. Cena letu je kalkulována dle skutečné doby trvání vyhlídkového letu časomírou na palubě letadla.

Kontakt: Letiště Broumov, 55001 Broumov
Email: aeroklub@route.cz
Tel.: +420 491 521 066